Run for the Roses National Specialty: Summary of the Results
Agility judged by Mary Mullen:
Trial # 1 - 25 dogs participated in Standard, 17 in Jumper with Weaves. 8 qualified in Standard, 7 qualified in Jumper with Weaves. Double Q in Master Level in Trial #1- Cherry Windlinger with Bexar, Sandra Allen with Ninja, Diane Perfelice with Pepe, Joyce Coleman with Woody, Leslie Sprick with Ace. High in trial was Cherry Windlinger with Bexar
Trial #2 19 dogs were in Standard and 25 dogs in Jumper with Weaves 5 dogs qualified in Standard and 7 dogs qualified in JWW 2 double Q d masters level: Diane Perfelice with Pepe, and Leslie Sprick with Ace. High in Trial was Diane Perfelice with Pepe. Five of the top six dogs in the country came to our trials this year – thank you for your support! #1 Cherry Windlinger and Bexar, #3 Diane Perfelice , #4 Joyce Coleman, #6 Leslie Sprick.
Wednesday Obedience trial judged Nancy Cheski and Rally trial judged by Lisa Lowry:
Obedience: High in Trial: Woodstock A Piece Of My Heart with Joyce Coleman
Rally: Rally High Combined: Woodstock A Piece Of My Heart with Joyce Coleman; Rally High Triple Qualifying: Woodstock A Piece Of My Heart with Joyce Coleman
Thursday Obedience and Rally trials judged by Anita Eisthen:
Obedience: High in Trial: Pepino Rodrigo Serrano Gonzales MX MXJ MJS NF T2B with Diane Pierfelice
Rally: Rally High Combined: Woodstock A Piece Of My Heart with Joyce Coleman; Rally High Triple Qualifying: Riverhill’s Ninja In Stealth Mode CDX BN RE MX MXJ MJBNF CGC TKA with Sandra Allen
National Specialty Friday Obedience and Rally trials judged by Anita Eisthen:
Obedience: High in Trial: Pepino Rodrigo Serrano Gonzales MX MXJ MJS NF T2B with Diane Pierfelice
Rally: Rally High Combined: Riverhill’s Ninja In Stealth Mode CDX BN RE MX MXJ MJBNF CGC TKA with Sandra Allen; Rally High Triple Qualifying: Riverhill’s Ninja In Stealth Mode CDX BN RE MX MXJ MJBNF CGC TKA with Sandra Allen
Wednesday Regional Conformation Specialty judged by Timothy Catterson:
Best of Breed: GCHP Heartland’s Rip in Time Bred by: Sandy & Kevin McCabe, Deb McHugh & Dodi Koontz Owned by: Pat Tschohl & Sandy McCabe, Wade Koistenen & Deb McHugh
Best of Opposite Sex: CH Sunnywyst & Marrett’s The True Dragon Queen
BOW & Winner’s Dog & NOHS & Best Bred By: Askin Backstage Romance
Winner’s Bitch: Luv Bug n Cassimere Queen Of Impression
Select Dog: GCHS That’s Fire Power At Enginuity
Select Bitch: CH Salsa’s All Eyes Watch Me
Award Of Merit: GCHG Kolmar’s Steeler Of Hearts
Award Of Merit: GCHB Kolmar’s and Los Feliz The Man Of Steel
Award Of Merit: GCH That’s Ooh La La At Mendota Eh
Best Veteran: GCH Wynmark’s Featured Attraction Of Reverie
Thursday Regional Conformation Specialty judged by Dr Steve Keating:
Best of Breed: GCHS That’s Fire Power At Enginuity Bred by: David Scheiris, Darlene Scheiris, Patty Lucas, Arlene Liebing, Jeanne Woods, Phillip Woods, Alissa Welling & Mya Welling Owned by: Arlene Liebing & Alissa Welling & Mya Welling
Best of Opposite Sex & Winners Bitch & Best Bred by: Marcosa And Payasa Essential Travel
Best of Winners & Winners Dog & Best Puppy: Happy Paws N Lordoc’s The Red Baron.
Select Dog: GCHP CH Heartland’s Rip In Time
Select Bitch: GCH CH That’s Ooh La La At Mendota Eh
Best Owner Handled NOHS: CH Sunnywyst & Marrett’s The True Dragon Queen
Award Of Merit: CH Askin Roman Holiday
Award Of Merit: GCHG CH Kolmar’s Steeler Of Hearts
Award Of Merit: GCHB CH Kolmar’s And Los Feliz The Man Of Steel
Best Veteran: GCH CH Wynmark’s Featured Attraction Of Reverie
Friday National Specialty Sweepstakes judged by Breeder Owner Alice Lawrence:
Best in Sweeps: Heartland’s Hope Springs Bred by: Pat Tschobl & Owned by: Sandy McCabe & Wade Koistinen & Deborah McHugh
Best of Opposite in Sweeps: Bristolwood N Luv Bug’s Hot Shot
Best Veteran in Sweeps: GCH Ivy Hills A Night In The Forest
National Specialty 4-6 Month Beginner Puppy judged by Robert E. Hutton:
Best Puppy: Honor Adelheid Double Stuff Breeder Jennifer Manders Owner Renate Newcomb
National Specialty Junior Showmanship judged by Liz Simon:
Best Junior: Emma Gallaway with Belle Sun’s Change it Up
National Specialty Conformation judged by Robert E. Hutton:
Best of Breed: GCHG Kolmar’s Steeler Of Hearts Bred by: Mark W Kolbe Owned by: Carol Hewlett & Bob Hewlett & Stan & Fredith Holt
Best of Opposite Sex: GCH CH That’s Ooh La La At Mendota Eh
Winner’s Bitch, BOW, Best Bred By & Award of Merit: Grandview’s Centerfold
Winners Dog: Ivy Hills Dream On
Select Dog: CH Shatara’s Leaving You Spellbound
Select Bitch: CH Salsa’s All Eyes Watch Me
Award of Merit GCHB CH Luv Bug’s Baby I'm Howlin' For You
Award of Merit GCHS CH That’s Fire Power At Enginuity
Award of Merit CH Los Perritos Te Dijo Te Amo
Award of Merit & NOHS GCHP CH Angelheart’s N Adorabull’s Moose On The Loose
Award of Merit Marcosa And Payasa Essential Travel
Best Puppy: Belle Sun’s Change It Up
Best Veteran: GCHP Joyfulnoise Come Fly With Me CDX RAE RM OA OAJ
Stud Dog: GCHS Angelhearts The Steel Curtain At Los Feliz
Brace: GCH Beseme’s Go Plenty To Be Thankful For & Beseme’s When Only The Best Will Do